Optometrysta

Oferujemy pełne badanie optometryczne – precyzyjny dobór korekcji
 okularowej i soczewkowej oraz badanie innych parametrów widzenia
pod kątem zaburzeń widzenia obuocznego.

Wiemy, że wada wzroku to nie jedyny istotny parametr, dlatego w trakcie
 badania optometrystka zmierzy także dokładnie ustawienie oczu,
stan akomodacji i zależności współpracy między oczami, aby zaproponować rozwiązanie, które zapewni Ci najwyższy komfort.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista zajmujący się fizycznym aspektem widzenia. Przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku pod kątem mocy korekcyjnych, dobierze soczewki kontaktowe oraz rozpozna inne problemy wzrokowe, z którymi może wiązać się dyskomfort przy pracy komputerowej, problem z jazdą samochodem w nocy, czy napięcie oczu przy czytaniu. Przeprowadzi także terapię widzenia.

Z czego składa się badanie optometryczne?

Ostrość widzenia to tylko jedna z wielu funkcji wzrokowych. Istnieje szereg innych problemów wzrokowych poza samą wadą wzroku (np. niedostateczna konwergencja, niesprawna akomodacja), które mogą wpływać na męczenie się, gorsze widzenie czy złe samopoczucie. Prawidłowe badanie optometryczne nie powinno ograniczać się jedynie do badania refrakcji, czyli wady wzroku. Zobacz, z czego składa się nasze badanie optometryczne.

Wywiad

Badanie poprzedzone jest rozmową, z której zapytamy o wcześniejszą korekcję, rodzaj wykonywanej pracy czy to jak spędzasz wolny czas. Pytamy o te kwestie, by jak najlepiej ustalić środowisko i potrzeby wzrokowe pacjenta i móc zaproponować najlepsze rozwiązania.

Zapytamy także o stan zdrowia i przyjmowane leki. Jest to dla nas ważną informacją, bo niektóre z nich mogą znacząco wpływać na stan wzroku.

Badanie przedniej powierzchni oka

Optometrysta sprawdzi stan powierzchni oka pod mikroskopem, aby wychwycić problemy mogące zaburzać widzenie oraz zmiany, których diagnostyką powinien zająć się okulista. Po tym badaniu zostaniesz poinformowany/poinformowana, jeśli coś będzie wymagało dalszej diagnostyki oraz jeśli zajdzie taka potrzeba – dostaniesz zalecenia co robić, aby poprawić dobrostan na powierzchni oka i zwiększyć komfort widzenia.

Badanie refrakcji

Badanie refrakcji to część, którą najbardziej zainteresowany jest pacjent – to badanie wady wzroku, aby nowe okulary zapewniały jak najlepsze widzenie. Badanie odbywa się przy pomocy foroptera. Jest bardzo szczegółowe i polega na porównywaniu par soczewek na różnych testach. Procedura jest tak ułożona, że pozwala precyzyjnie określić najlepszą moc soczewek. Bez obaw – w tym badaniu nie ma złych odpowiedzi.

Balans akomodacyjny

Po jednoocznym badaniu wady wzroku przeprowadza się tzw. balans akomodacyjny, czyli wyrównanie obuoczne korekcji, aby noszenie okularów było jak najbardziej komfortowe. Jest to bardzo ważny element badania dla zapewnienia najlepszego komfortu. Przepisane wartości korekcyjne nie zawsze są równe dokładnej wartości wady wzroku, ponieważ ostrość to nie jedyna funkcja widzenia.

Badanie widzenia obuocznego

Badanie wady wzroku to nie wszystko, aby zapewnić najlepszy komfort widzenia. Wiele problemów wzrokowych nie jest związanych bezpośrednio z wadą wzroku. Optometrysta przeprowadzi szereg dodatkowych badań aby ocenić widzenie przestrzenne, pracę akomodacji oczu oraz ustawienie oczu, wykluczy problemy zezowe. Może być tak, że wykrycie tych nieprawidłowości pomoże w rozwiązaniu problemu, którego nie wiązałeś/wiązałaś ze wzrokiem.

Omówienie wyników

Po tym, gdy dokładnie zbadamy parametry Twojego wzroku i precyzyjnie ustalimy wartości korekcyjne, przeznaczamy czas na omówienie wyników. Jest dla nas bardzo ważne, aby nasi pacjenci rozumieli jaki jest stan ich wzroku, jakie zmiany w nim zachodzą i dlaczego proponujemy takie rozwiązanie, a nie inne. Przedstawiamy plusy i minusy różnych rozwiązań, abyś mógła/mógł podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej komfortowe. Często tłumaczymy jak działa nasz wzrok, ponieważ chcemy byś rozumiał/rozumiała, dlaczego zauważasz dane efekty.

Ze względu na tak dużą ilość parametrów, która jest mierzona, badanie optometryczne zwykle trwa około 40 minut. Bierzemy odpowiedzialność za przepisane moce korekcyjne i dajemy gwarancję na nie przez 3 miesiące od badania.

optometrystka Magdalena Swat

Magdalena Swat

Optometrystka NO17208, specjalistka optyki okularowej. Ukończyła studia z zakresu optometrii oraz biofizyki – optyki okularowej, realizowane przez Pracownię Fizyki Widzenia i Optometrii UAM w Poznaniu.

Wieloletnia praktyczka w zakresie badania wzroku. Ceni naukowe podejście i precyzję. W praktyce zawodowej stara się walczyć z mitami społecznymi dotyczącymi wzroku, kładzie mocny nacisk na edukację pacjentów. 

Wiedzę praktyczną zdobywała we współpracy z optometrystami – specjalistami od terapii widzenia oraz okulistami. Od 2019 r. pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, gdzie zajmuje się monitorowaniem widzenia pacjentów leczonych z powodu AMD oraz po operacji zaćmy.

Laureatka polskiej edycji konkursu Force na najlepszą pracę magisterską z zakresu soczewek kontaktowych, dzięki czemu miała przyjemność zaprezentować jej wyniki na arenie międzynarodowej.

Przyjmuje dorosłych oraz dzieci od 7 rż.

Badanie także w języku angielskim.

Paulina Czyż

Paulina Czyż

Dyplomowana optometrystka NO24102, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Podczas studiów zdobyła wszechstronną wiedzę z zakresu diagnostyki i korekcji wad wzroku oraz umiejętności w dobieraniu odpowiednich okularów korekcyjnych. Odbyła 3-miesięczny staż w Poradni Leczenia Zeza Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Od wielu lat pracuje w Fundacji Okulistyka 21, gdzie zajmowała się badaniami przesiewowymi w kierunku retinopatii cukrzycowej, a obecnie przeprowadza spotkania edukacyjne na temat wad wzroku u dzieci.

Od 2023 r. pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, gdzie zajmuje się monitorowaniem widzenia pacjentów leczonych z powodu AMD oraz retinopatii cukrzycowej.

W pracy stawia na indywidualne podejście do każdego pacjenta, zrozumienie jego potrzeb oraz precyzyjne badania.

Przyjmuje dorosłych oraz młodzież od 15 rż.

Badanie także w języku angielskim.

Jak przygotować się na badanie?

  1. Na badanie zabierz wszystkie aktualnie noszone okulary.
  2. Jeśli masz inne wyniki badań wzroku – również weź je ze sobą.
  3. Na 1h przed badaniem staraj się nie wykonywać czynności z bliska, takich jak czytanie książek, czy korzystanie z komputera.
  4. Jeśli wykonujesz pracę typowo komputerową, to jeśli to możliwe – umów się na badanie przed pracą.
  5. Zabierz ze sobą spis przyjmowanych leków.
  6. Możesz spokojnie przyjechać samochodem – oczy nie będą zakraplane.
5/5

Serdecznie polecam usługi Pani Magdaleny Swat. Jest niezwykle cierpliwą osobą, udziela szczegółowych wyjaśnień, proponuje różne dostępne opcje. Mimo, iż dobieranie soczewek z uwagi na moją wadę trwało kilka miesięcy, szukała najlepszych rozwiązań. Jej podejście, spokój i cierpliwość spowodowały, że ja także z cierpliwością testowałam wszystkie rozwiązania

– Danuta S. (opinia ze znanylekarz.pl)

5/5

Bardzo przyjazny kontakt, zaangażowanie i profesjonalizm w każdym calu. Polecam serdecznie

– M.R. (opinia ze znanylekarz.pl)

5/5

„Szukając optometrysty czytałem opinie w Internecie. Przekonała mnie spójność dotycząca tego gabinetu. Pozostało zweryfikować wszystko podczas wizyty, co okazało się bardzo pozytywnym doświadczeniem. Bardzo przyjazny klimat, podejście zespołu niezwykle profesjonalne, rzeczowe wyjaśnienia, pytania pozwalające upewnić się obu stronom, że „tego rozwiązania” szukamy, czas dla pacjenta (czego w wielu miejscach jednak brakuje), brak presji, wsparcie w decyzjach. Miałem ten komfort, że wizytę mogłem oceniać okiem profesjonalisty, porównując ją z własnymi doświadczeniami w kontakcie z pacjentami. Wynik ostateczny? Bardzo dobry wybór, z czystym sercem zachęcam do skorzystania z wiedzy i usług gabinetu!”

– Wojtek (opinia ze znanylekarz.pl)

Optometrysta jest specjalistą po 5 letnich studiach, które łączą w sobie aspekty medyczne i fizyczne procesu widzenia

Ponieważ w Polsce nie ma pełnej regulacji prawnej tego zawodu, potwierdzeniem odpowiednich kwalifikacji jest nadawanie numeru optometrysty. Możesz to zweryfikować na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Dodatkowo możesz sprawdzić uprawnienia osoby badającej poprzez wyszukanie jej w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.

Optometrysta Skórzewo

Na badanie optometryczne zapraszamy dorosłych oraz dzieci od 7 roku życia.

Zadzwoń, aby umówić wizytę: 731 663 995