Antyrefleks?
Antyrefleks, a dokładniej powłoka antyrefleksyjna, to bardzo cienka warstwa grubości nanometrów, która jest nakładana na powierzchnię soczewek okularowych. Warstwa ta eliminuje odbicia światła od soczewek okularowych. Dzięki temu widzimy wszystko klarownie i czysto – bez refleksów i odbić światła, które obniżają kontrast i jakość widzenia. Jednocześnie nasz rozmówca może zobaczyć nasze oczy, a nie światło odbite na powierzchni okularów (jak np. w szybach budynków). Ponadto ma ona właściwości ulepszające – dzięki niej soczewka jest bardziej odporna na zarysowania, łatwiej się czyści, czy mniej paruje.
Czy powłoka antyrefleksyjna chroni wzrok?
Powłoka antyrefleksyjna nie chroni oczu w potocznym znaczeniu, to znaczy nie zapobiega chorobom oczu. Sprawia jednak, że oczy się nie męczą, a widzenie jest lepsze. Dzięki niej nie czujemy się jak za szybą, nie widzimy rozblasków światła. Polecamy to rozwiązanie standardowo, przy każdych okularach.
Czy trzeba mieć antyrefleks pracując przy komputerze?
Powłoka antyrefleksyjna zalecana jest do każdych okularów, niezależnie do czego mają służyć – odbicia pojawiają się zawsze, nie tylko przy komputerze. Jest to dość powszechny mit, że do komputera potrzebny jest antyrefleks, a do innych okularów nie.
Do komputera istnieje specjalna odmiana powłoki antyrefleksyjnej – typu 'blue’, która zmniejsza ilość światła niebieskiego. Komputery i inne urządzenia elektroniczne emitują bardzo dużo światła niebieskiego, które najbardziej rozprasza się w układzie optycznym naszego oka, co przy dłuższej pracy bardzo męczy wzrok. Powłoki typu 'blue’ blokują część tego światła, dzięki czemu oczy mniej się męczą. Mają one charakterystyczny wygląd – delikatny odblask światła na soczewce jest koloru niebieskiego, co odróżnia tę powłokę od standardowej o zabarwieniu zielonym, żółtawym lub różowofioletowym. Jednocześnie soczewki z taką powłoką delikatnie ocieplają barwy. Z tego względu mogą być problematyczne dla grafików komputerowych i stomatologów.
Jeśli nie masz wady wzroku, to wykonanie okularów zerówek do pracy przy komputerze ze zwykłym, standardowym antyrefleksem nie ma najmniejszego sensu (chyba, że ma to być dodatek modowy) – antyrefleks eliminuje odbicia, które tworzą same okulary. Jeśli jednak nie masz wady wzroku, a pracujesz przy komputerze, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem jak okulary zerówki z powłoką eliminującą światło niebieskie.
Optyk Skórzewo
Zapraszamy do naszego Centrum wzroku okoLAB w Skórzewie – chętnie wyjaśnimy i opowiemy więcej. Pokażemy wzorniki z naszego zaplecza optycznego, abyś mógł/mogła dokonać świadomego wyboru.
Naszą misją jest przekazywanie rzetelnych informacji i walka z mitami optycznymi. Zaproponujemy też najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.