Czy okulary przeciwsłoneczne trzeba nosić tylko latem?

Po co potrzebne są okulary przeciwsłoneczne? Czy to tylko modny dodatek? Przed czym trzeba chronić nasze oczy i dlaczego?

Przed czym trzeba chronić oczy i dlaczego?

Promieniowanie słoneczne składa się ze światła widzialnego oraz promieni niewidzialnych dla naszego oka – podczerwonych i ultrafioletu. Ultrafiolet (UV) ma największą energię i jest promieniowaniem niebezpiecznym dla naszej skóry oraz struktur oczu. Promienie UV-A oraz UV-B wpływają na rozwój różnych typów zaćmy, czyli zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej. Zmętnienie to powoduje obniżenie ostrości wzroku, widzenie jak przez mgłę. Promienie UV-B wpływają także na strukturę spojówki oraz rogówki – bardzo ważnej struktury, od której przejrzystości zależy nasze dobre widzenie. Mogą powodować zmiany na spojówce takie jak skrzydlik, a duża ekspozycja na te promienie może skutkować poparzeniem obydwu tych struktur oka i tzw. ślepotą śnieżną. Ponadto promienie UV przyczyniają się do powstania nowotworów skóry wokół oczu i powiek. Mają wpływ również na powstanie nowotworów spojówki.

Jak można się chronić?

Aby nie dopuścić do tych zmian należy chronić nasze oczy okularami przeciwsłonecznymi, które blokują promieniowanie UV. Chronić należy także skórę wokół oczu, która jest w tym obszarze bardzo cienka. Tę funkcję spełnią okulary przeciwsłoneczne o większym rozmiarze. Dobrym sposobem na dodatkową ochronę jest także stosowanie kapelusza.

Czy oczy powinno się chronić tylko latem?

Pamiętaj, że duża ilość promieniowania UV dociera do naszych oczu nie tylko latem. W pozostałych porach roku słońce jest nisko, a zimą dodatkowo światło odbija się od śniegu, co sprawia, że trafia bardziej bezpośrednio do naszych oczu. Z tego powodu okulary przeciwsłoneczne powinny być używane cały rok.

W Centrum wzroku okoLAB w Skórzewie przez cały rok zapewniamy szeroki wybór ciekawych okularów przeciwsłonecznych zarówno klasycznych, jak i nietuzinkowych modeli modowych i niszowych marek.

Ciekawe? Podziel się ze znajomym!